Zayıflama yöntemleri » İlginç bilgiler, Yaşam » Bit nedir ve temizleme yolları

Bit nedir ve temizleme yolları

Bitlenme : Özellikle okullardaki bit salgını çocuklarda bitlenmeyi artırıyor. Genellikle aileler utanılacak bir durum olarak kabul edip gizler. Fakat bitlenme utanılacak bir durum değildir. Aslında hep pislik nedeni ile oluştuğu bilinen bit temiz saçlara daha çok gelir. Özellikle salgın varsa temiz saça hemen atlayıp çoğalan asalak bir böcektir. Eğer çocuğunuz bitlendiyse korkmayın artık çok kolay yöntemlerle temizlenebiliyor. Bit olan saçların üzerinde beyazımtırak gri renkte tanecikler görülür. Bunlar, baş biti’nin yumurtalarıdır. Bulaşıcıdır, tıp dilinde, pedikülozâ denir. Hemen tedbir almak gerekir. Bit, bulaşıcıdır. Sirke dediğimiz bit yumurtaları, saçların üzerinde beyazımtırak, gri renkte tanecikler halinde görülürler. Bu, bir yumurta dediğimiz sirkeleri yok etmedikçe, bitlerden kurtulmak mümkün değildir.

Bit nasıl yok edilir: Kısa süre içinde çoğalabilen bitleri yok etmek için, eczanelerde satılan bit şampuanları bitlerin temzilenmesi için etkili bir yöntemdir. Bit şampuanlarının pekçok çeşidi bulunuyor. Şampuanın içerisinde yazılı talimat okunup bir kaç kez uygulandığında bu asalak böcekten kurtulmuş oluyorsunuz. Paranit bit ilacı eczanelerde satılan bit şampuanlarının en etkilisidir. Püskürtmeli şişesinde ilacı saça püskürtüp iyice yediriyorsunuz. 15 dakika bekleyip kendi şampuanınızla saçı yıkıyorsunuz. Bir kez kullanımda bitlerden eser kalmıyor. Üstelik saçta kalan kokusu sayesinde bir daha bir bulaşmıyor. Bunun yanında uygulanabilecek bitkisel yöntemlerde vardır.

Bit için bitkisel tedavi:

Sarımsak : 1 baş sarımsak, soyulup havanda ezilir. Saçlara sürülür.

Bit otu (mezevek) : Düğünçiçeğigiller familyasından; bir çok çeşidi bulunan ve kuzey yarımkürede yetişen bir bitkidir. Tohumlarında Delphinine vardır. Zehirlidir.Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

Faydası : Bit, pire gibi zararlı asalak ufak böcekleri öldürmekte kullanılır.

Bit Otu Kullanımı:
Bit otu zehirli olduğundan kullanırken başta yara bere olmaması gerekir. Meyve tohumları toz haline getirildikten sonra merhem olarak ya da kaynatılarak kullanılır. Oldukça zehirli bir bitki olduğu için dahili ve harici olarak kullanımı artık tercih edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Göz renkleri ne anlam taşıyor başlıklı makalemizde ela gözün anlamı, Göz rengi ve mavi gözün anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir...

Yorum YAZIN

Yorum yazabilir, ya da trackback yapabilirsin.. Ayrıca yazılan yeni yorumlar için Abone olabilirsin

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *